Pri diskusiách na výstave zameranej na fotovoltiku som častokrát pri otázke na používané konektory počul odpoveď „to je jedno“ .
Nasledovali argumety ako:
„u nás to nikto nerieši“
„nikde nieje napísané čo mám používať“
„používam čo je lacnejšie“
a ako bonus: „zatial sa nič nestalo“
Samotný argument „to je jedno“ je dosť smutný, ak ho vysloví ostrieľaný elektrikár, ktorý ale chcenou/nechcenou nevedomosťou a zanedbaným sebavzdelávaním používa komponenty v dobrej viere. Ale ak ho počujete od čerstvého absolventa školenia montážnikov fotovoltických elektrární .....
Ako je to teda s tým, že „nikde nieje napísané čo mám používať“
Zalovil som v servisných a montážnych manuáloch rôznych výrobcov.
Pozrime sa čo píše napr. Delta:
Čo doporučuje Fronius:
Aby to nebolo brané, že som vybral iba prémiové produkty, pozrime sa napr. na Solis:
Huawei:
Takto by sa dalo pokračovať ďalej, napr. u SolarEdge ani nemusíte hľadať v návodoch, hrdo sa hlási k tomu, že používa jedine originálne konektory MC4 od Stäubli Multi-Contact. A verte, že výrobcovia veľmi dobre vedia, prečo majú v manuáloch doporučené komponenty.
V porovnaní s cenou celej inštalácie znie až smiešne, že pri rozhodovaní či cena, alebo kvalita sa rozhoduje na základe ceny. Koľko ks konektorov potrebujete pri domovej aplikácii, 3 páry, 5 párov ? Zákazník si nechá nainštalovať na strechu PV elektáreň za niekoľko tisíc EUR a skutočne chce ušetriť 10 EUR na lacných, neoriginálnych konektoroch, ktoré môžu znížiť účinnosť, alebo dokonca ohroziť funkčnosť celej elektrárne ?
A ak sa skutočne niečo stane, bude poisťovňa hradiť škodu ak neboli použité doporučené komponenty?